گالری نویسی | علی مختاری

  

پیش نگاه فروردین1401

گالری نویسی| علی مختاری

Gallery Writing|Ali Mokhtari

زیستن در اعماق لایه‌های پنهان

در میانه‌ی جدال سکوت اخرایی زمینه با طوفان رنگ‌ها بر پهنه‌ی بوم، نقاشی‌های عبدالحمید پازوکی در گالری ساربان تجربه‌ی زیستن در سرزمین لایه‌های پنهان را به تصویر کشیده اند.
هنرمند بن مایه‌ی آثار مجموعه خود را حاصل ادغام تفکر و تخیل در دوران تنهایی خویش میداند. موجودیت اثر هنری با ویژگی های یک دوره تاریخی، یک جامعه و یا یک فرد ارتباط تنگاتنگی دارد، از همین روست که پازوکی ماحصل تفکر طراحی خود را در دوره همه‌گیری کووید ۱۹ در مجموعه لایه‌های پنهان به خوبی به تصویر کشیده است.
تخیل چیزی بس بیشتر از خیال است زیرا همه موجودیت بشر را در بر می‌گیرد، چرا که در برابر یک اثر هنری نه فقط عواطف و حس ستایش ما برانگیخته می‌شود بلکه از طریق نشانه‌هایی که این فرآورده‌ی تخیل در اختیار ما می‌گذارد به جهان دیگری ورود میکنیم.
آثار عبدالحمید پازوکی در نمایشگاه لایه‌های پنهان از این منظر حائز اهمیت اند که هنرمند تنهایی و خلوت خود را به زایشی نوآورانه از ایده‌ها بدل کرده است.
آثاری انتزاعی که هر لحظه تامل و تفکر در آنها پنجره‌ای جدید را به فهم دنیای هنرمند باز می‌کند.
نقاشی‌های پازوکی نه‌ فقط عواطف و حس ستایش ما را بر می‌انگیزد که نوعی جستجو برای یافتن خویش را تداعی می‌کند.
شاهکاری از کمپوزیسیون و ترکیب بندی استادانه که حاصل ادغام تفکر و تخیل اوست.
گاه صورتکی مغموم از میان خطوط آکنده از احساس و گاه گوشه‌ی چشمی که در خلوت خویشتن بسته شده.
گاه چهره‌ای که از پس رنگهای زرد و قرمز، ابراهیم‌وار از میان آتش رسته و گاه چهره زنی از پس طیف خاکستری غبارآلود چون ققنوسی قبل از سربرآوردن از زیر خاکستر.
در بررسی آثار پازوکی می‌توان گفت که مجموعه لایه‌های پنهان نه فقط از حیث اندیشه و طرح‌مایه‌ی بدیع قابل تحسین است که از منظر اجرا، رنگ، بافت و ترکیب بندی نیز حائز اهمیت فراوان است.
ایجاد تعادل میان فضای مثبت و منفی بوم گاه با خطوط مستقیم و سایه های منظم و گاه با لکه گذاری‌های جسورانه و خطوط و نقوش انتزاعی، موید این مطلب است.
این نمایشگاه تا ۹ اسفندماه در گالری ساربان واقع در خیابان هویزه، نبش خیابان یوسفی شماره ۱۳۰ ادامه دارد.

نوشتهٔ پیشین
سیدحسین اجاقی
نوشتهٔ بعدی
بهزاد شیشه‌گران

در همین زمینه بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید